12.02.2021

Smartband czy smartwach – co wybrać?

Popularność urządzeń ubieralnych z roku na rok rośnie. Do tej kategorii zaliczają się zarówno inteligentne zegarki, jak i opaski typu smartband. Czym się różni smartband od smartwatcha? Co je łączy? Komu dedykowane są oba rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania szukaj poniżej. Nie tylko podpowiemy, dla kogo odpowiedni będzie smartwatch lub smartband, ale też dostarczymy Ci informacji o znanych na rynku modelach.

Smartband czy smartwach – co wybrać?

Popularność urządzeń ubieralnych z roku na rok rośnie. Do tej kategorii zaliczają się zarówno inteligentne zegarki, jak i opaski typu smartband. Czym się różni smartband od smartwatcha? Co je łączy? Komu dedykowane są oba rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania szukaj poniżej. Nie tylko podpowiemy, dla kogo odpowiedni będzie smartwatch lub smartband, ale też dostarczymy Ci informacji o znanych na rynku modelach.

Smartwatch czy smartband? Co to jest?

Zacznijmy od podstaw, a mianowicie od krótkiej charakterystyki obu urządzeń. Aby zrozumieć, czym się różni smartwatch od smartband, trzeba bowiem zrozumieć sposób ich działania. Nazywany inaczej opaską fitness smartband ma prostą budowę, a jego głównym zadaniem jest monitorowanie aktywności fizycznej. Wyglądem urządzenie przypomina wykonaną z tworzywa sztucznego bransoletkę. Wbudowane czujniki pozwalają na mierzenie liczby spalonych kalorii, wykonanych kroków czy przebytego dystansu.

Czym się różni smarwatch od smartband?

Inteligentny zegarek nie tylko śledzi aktywność fizyczną, ale też umożliwia korzystanie z zainstalowanych na smartfonie aplikacji, odbieranie powiadomień z telefonu, a w niektórych przypadkach nawet prowadzenie rozmów telefonicznych. Z wyglądu do złudzenia przypomina klasyczny zegarek. Różni się od niego jednak podwyższoną funkcjonalnością.

Czym się różni smartband od smartwatch?

Choć już ogólny opis obu urządzeń pozwala dostrzec główne różnice między nimi, jest ich znacznie więcej. Smartwatch i smartband różnią się zarówno funkcjonalnością, jak i wyglądem. Mimo że istnieją pewne podobieństwa w działaniu inteligentnego zegarka oraz opaski, dotyczą one głównie śledzenia aktywności fizycznej użytkownika. Nie ma znaczenia, czy będzie to smartwatch czy opaska, oba urządzenia ubieralne mogą w większości przypadków monitorować pracę serca, jakość snu czy przebyty dystans.

Co prawda, wiele zależy od posiadanego modelu. Im więcej funkcji posiada dany smartband czy smartwatch, tym lepiej. Bez wątpienia jednak inteligentny zegarek znacznie przewyższa funkcjonalnością opaskę. Posiada własny system operacyjny, dzięki któremu może działać niezależnie od smartfona. Zaawansowane modele mogą nawet zastąpić telefon, umożliwiając czytanie wiadomości mailowych lub SMS, sprawdzanie kalendarza itp.

Co lepsze? Smartwatch czy smartband?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Sportowa opaska z pewnością pełni mniej funkcji niż inteligentny zegarek. Ma jednak wiele zalet. Jedną z nich jest atrakcyjna cena. Smartband stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla portfela niż smartwatch. Przykładowo, opaska B5 czy M4 kosztuje w granicach 150zł. Cena wysokiej jakości smartwatcha wynosi z kolei 300-500 zł.

Inną zaletą opaski typu smartband jest długa żywotność baterii, która przy optymalnym użytkowaniu nie wymaga ładowania nawet przez 7 dni. W przypadku inteligentnych zegarków ten czas jest zwykle znacznie krótszy. Dostępny w naszym sklepie internetowym smartwatch M5 trzeba podłączyć do ładowarki mniej więcej co 2 dni. Aby jednak odpowiedzieć wyczerpująco na pytanie czym się różni smartwatch od smartband, trzeba przeanalizować funkcjonalność konkretnych modeli. Poszczególne urządzenia bowiem znacząco się od siebie różnią. Najwyższej jakości opaski mogą nawet pełnić podobne funkcje, jak smartwatche.

Smartwatch czy opaska? Jak wybierać?

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, a urządzenie ubieralne masz zamiar wykorzystywać podczas treningów oraz do monitorowania swojego stanu zdrowia, smartband z pewnością Ci wystarczy. W przypadku jednak gdy potrzebujesz urządzenia, które uzupełni działanie Twojego smartfona i lubisz mieć rękę na pulsie, potrzebujesz smartwatcha. Wiesz już, czym się różni smartwatch od smartband. Podejmij decyzję w oparciu o swoje potrzeby. Smartwatch umożliwi Ci ciągły kontakt z innymi, poprzez wiadomości SMS, media społecznościowe czy rozmowy głosowe. Smartband natomiast ułatwi śledzenie postępów w treningach oraz monitorowanie własnej wydolności.

Opaska sportowa czy smartwatch? Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego wpisu bez trudu dokonasz właściwego wyboru. Gdy już podejmiesz decyzję, zapoznaj się z naszą ofertą i znajdź idealny model dla siebie.

Odwiedź nasz sklep