14.03.2022

Różnice między smartwatche a smartband

Inteligentne urządzenia smart zakładane na nadgarstek, łączące w sobie innowacyjne funkcje telefonu oraz zegarka, z czasem stają się coraz popularniejsze. Zgodnie z raportem dostępnym na portalu Statista, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba użytkowników takiego sprzętu wzrosła niemal trzykrotnie. Technologiczni giganci rozpoczęli projektowanie różnych rozwiązań, aby sprostać potrzebom odbiorców – w ten sposób powstały smartwatche oraz smartbandy.

Co różni smartwatch i smartband?

Na rynku dostępne są dwa typy inteligentnych urządzeń: to smartwatche i smartbandy. Jakie różnice pomiędzy występują? Łatwo zauważyć, że zgodnie z nazwą, taki sprzęt powinien nieco inaczej wyglądać – „watch” z języka angielskiego oznacza „zegarek” natomiast „band” to opaska. Z reguły więc smartbandy są mniejsze od smartwatchy. Nie jest to jednak zasada, którą stosują wszyscy producenci. Czasami mimo nazwy smartband, opaska posiada wyświetlacz takich samych rozmiarów, co inteligentny zegarek tej samej marki. W praktyce jest to jednak rzadkość.

Różnice pomiędzy smartbandem i smartwatchem to przede wszystkim zakres dostępnych funkcji. Najczęściej opaski są projektowane z myślą o treningu – posiadają więc pulsometr i pulsoksymetr, mierzą spalone kalorie, pokonaną odległość oraz wyświetlają informację o krokach. Oczywiście dostępne opcje nie zawsze są takie same we wszystkich modelach. Jeżeli porównasz smartwatch i smartband od tego samego producenta, szybko zobaczysz różnice. Z pewnością opaska będzie dysponować uboższymi funkcjami względem zegarka.

Smartwatch jest w pewnym stopniu alternatywą dla telefonu. Bardzo często pozwala prowadzić rozmowy, dodatkowo wyświetla informacje ze smartfona, gdy oba urządzenia są połączone ze sobą (bluetooth). Niektóre modele obsługują połączenia, co jest szczególnie przydatne w wielu codziennych sytuacjach. Smartband natomiast zwykle skupia się na aktywnościach fizycznych – jednocześnie jest bardzo prosty w obsłudze, ponieważ system zamyka się dosłownie w kilku funkcjach. Warto jednak pamiętać, że inteligentny zegarek z reguły posiada również te opcje, którymi dysponuje opaska. Ponadto pozwala korzystać jeszcze z dodatkowych, równie przydatnych i nieco bardziej zaawansowanych funkcjonalności.

Początkowy zamysł producentów był taki, aby różnice pomiędzy smartwatchem i smartbandem były widoczne – opaska to urządzenie sportowe, a zegarek jest sprzętem uniwersalnym i maksymalnie wszechstronnym. Aktualnie granica pomiędzy tymi dwoma wariantami sprzętu jest dość płynna i zatarta. Poszczególni producenci projektują i wytwarzają inteligentne wyposażenie, a następnie nazywają je dowolnie: smartband lub smartwatch. Dlatego osoby decydujące się na zakup takiego urządzenia powinny kierować się dostępnymi funkcjami oraz specyfikacją, a nie terminologią i nomenklaturą.

Wspólne cechy smartwatchów i smartbandów

Technologiczni giganci rywalizują ze sobą o uwagę klientów, tworząc coraz bardziej zaawansowane i przydatne urządzenia. To jeden z powodów, dla którego granica pomiędzy smartbandami oraz smartwatchami nieustannie się zaciera, a różnic jest coraz mniej. Nowoczesne inteligentne opaski posiadają funkcje, które jeszcze kilka lat temu były przypisane tylko do zegarków. Rozwój technologii pozwala „pomieścić” coraz więcej danych i opcji w mniejszym urządzeniu. To oczywiście ogromna korzyść dla użytkowników – niewielki sprzęt potrafi naprawdę wiele, na dodatek bez konieczności ładowania każdego dnia.

Wspólnymi cechami współczesnych smartfonów i smartbandów jest możliwość połączenia (synchronizacji) z telefonem, na przykład za pomocą bluetooth. Dzięki temu inteligentne urządzenia zbierają i wyświetlają więcej danych. Działa to również w drugą stronę – informacje z opaski lub zegarka trafiają na smartfon, na przykład do dedykowanej aplikacji. Do wspólnych cech należy zaliczyć przede wszystkim zbieranie danych na temat aspektów zdrowotnych organizmu (mierzenie kalorii, tętno, pokonany dystans, pulsoksymetr). Oczywiście zestaw takich funkcji może być różny, jednak oba typy urządzeń dysponują takimi opcjami – w mniejszym lub większym stopniu. W smartwatchach oraz smartbandach znajduje się cyfrowy wyświetlacz, najczęściej z panelem dotykowym. Obsługa urządzenia nie wymaga więc naciskania przycisków – wystarczą gesty wykonane palcem.

smartwatche i telefon

Smartwatche – zalety

Inteligentne zegarki są nieco bardziej zaawansowane względem opasek. Do zalet smartwatchy należy również ich wybór dostępny na rynku – producenci zdecydowanie częściej decydują się na projektowanie takich urządzeń, coraz częściej rezygnując ze smartbandów. Trudno się dziwić, bowiem nowoczesne zegarki są niedrogie, a jednocześnie pozwalają cieszyć się wieloma przydatnymi opcjami. Korzystanie z takiego urządzenia jest po prostu satysfakcjonujące. Zalety smartwatchy to przede wszystkim:

  • innowacyjne funkcje
  • wydajność baterii
  • synchronizacja powiadomień ze smartfonem
  • możliwość personalizacji interfejsu
  • płatności NFC
  • design zbliżony do klasycznych zegarków
  • możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych
  • inteligentne zegarki to urządzenia uniwersalne (idealne na co dzień)

Poszczególne zalety smartwatchy różnią się, zależnie od modelu. Nie każde urządzenie dysponuje dokładnie takim samym zakresem funkcji. Jednocześnie należy pamiętać, że inteligentne zegarki są lekkie i wygodne, ale na tym polu przewagę mają opaski, których waga jest po prostu mniejsza.

Smartband – zalety

Zwykle smartband jest mniejszy i lżejszy niż smartwatch. Dla wielu osób, szczególnie trenujących, będzie to istotna zaleta. Oczywiście w inteligentnym zegarku również możesz ćwiczyć, natomiast opaski zostały do tego stworzone i na tym polu zapewniają przewagę. I choć zasadniczo różnice pomiędzy takimi inteligentnymi urządzeniami są niewielkie, pozostałe zalety smartbandów to:

  • niewielki rozmiar
  • lekkość
  • niższa cena względem smartwatchy
  • wydajność baterii
  • synchronizacja powiadomień ze smartfonem
  • łatwa zmiana opaski w praktycznie każdym modelu
  • innowacyjne „centrum dowodzenia” podczas treningu

Również jak w przypadku zegarków, również zalety smartbandów są uzależnione od tego, po jaki model sięgniesz. Podczas wyboru urządzenia dokładnie sprawdź, jakie funkcje oferuje konkretny wariant.

Co wybrać – smartwatch czy smartband?

Smartwatch jest urządzeniem posiadającym więcej funkcji niż smartband. Przydaje się nie tylko podczas treningu, ale również na co dzień – może obsługiwać połączenia, odbierać SMS-y oraz płatności NFC. Natomiast inteligentne opaski są tworzone z myślą o treningu, a do ich głównych zalet należy monitorowanie stanu organizmu w trakcie aktywności fizycznej.
Przedstawiliśmy zalety i różnice smartwatchy oraz smartbandów. Wybór urządzenia to zawsze kwestia indywidualna, dlatego zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Zależnie od preferencji, wybierz zegarek lub opaskę – sprzęt powinien być zgodny z Twoimi upodobaniami, aby wyposażenie było przydatne i zapewniało radość z użytkowania.

Odwiedź nasz sklep