14.03.2022

Najlepszy smartwatch do treningu – jak wybrać?

Smartwatche to urządzenia zaprojektowane przede wszystkim z myślą o treningu. Pozwalają monitorować aspekty zdrowotne, dodatkowo są wygodne i funkcjonalne. Jaki model będzie najlepszy do ćwiczeń i na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego urządzenia?

Najlepszy smartwatch do treningu – jak wybrać?

Dlaczego warto mieć smartwatch dla aktywnych?

Zanim dowiesz się, jak wybrać smartwatch sportowy, warto mieć na uwadze funkcjonalność takiego urządzenia podczas treningów. Choć sprzęt ten idealnie sprawdza się w trakcie aktywności fizycznej, nie musisz być zawodowcem, aby z niego korzystać. Inteligentne zegarki zostały zaprojektowane z myślą o osobach doświadczonych oraz amatorach jednocześnie. Co więcej – nawet jeśli praktycznie w ogólne nie trenujesz, taki gadżet potrafi okazać się niezwykle przydatny ze względu na zakres dostępnych funkcji.

W trakcie aktywności fizycznej inteligentny zegarek umieszczony na nadgarstku monitoruje aspekty zdrowotne Twojego organizmu. Aby pomiary były precyzyjne i wiarygodne, urządzenie wykorzystuje szereg czujników, które przetwarzają różne impulsy na informacje. Elementy te umieszczone są w dolnej części smartwatcha, bezpośrednio pod wyświetlaczem. Gdy odwrócisz zegarek, możesz zobaczyć światło przypominające kolorowe diody. Dodatkowo konstrukcja posiada delikatną wypustkę. To właśnie w tym miejscu smartwatch dokonuje pomiarów (tętno, poziomu natlenienia, ciśnienie). Urządzenie robi to w sposób całkowicie nieinwazyjny – nie odczuwasz tego procesu podczas noszenia zegarka. Sprzęt jednak nieustannie pracuje, co okazuje się przydatne każdego dnia, a w szczególności podczas treningu.

Zależnie od tego, jakimi czujniki dysponują smartwatche sportowe do ćwiczeń, urządzenia te będą zapewniać dostęp do innych funkcji. Do podstawowych należą:

 • PPG – to czujnik wykorzystywany do pomiaru tętna. Element ten emituje światło (najczęściej dioda o zielonej barwie), a następnie wychwytuje promienie odbite od skóry.
 • ECG – to czujnik służący do mierzenia przepływu krwi oraz analizy pracy serca. Podczas skurczu serce wysyła sygnały na powierzchni skóry, a sensor je wychwytuje.

Wybierając sportowe smartwatche na trening, dokładnie sprawdź specyfikację danego urządzenia. Wówczas znajdziesz model dopasowany do własnych potrzeb, który zapewni satysfakcję z użytkowania.

Najlepsze funkcje smartwatcha do ćwiczeń

Jak wybrać smartwatch sportowy? Zwróć szczególną uwagę na funkcje urządzenia – to one są najważniejsze. W teorii im więcej, tym lepiej. W praktyce jednak nie musisz decydować się na najbardziej zaawansowany sprzęt – wystarczy taki, który spełni Twoje oczekiwania pod kątem monitorowania poszczególnych aspektów zdrowotnych. Smartwatche sportowe do ćwiczeń mogą posiadać następujące funkcje:

 • Książka adresowa kontaktów
 • Odbieranie / odrzucanie połączeń
 • Historia połączeń
 • Rozmowy telefoniczne
 • Tapety do wyboru
 • Wybudzanie zegarka za pomocą ruchu ręką
 • Zmiana muzyki
 • Rejestr spalonych kalorii
 • Powiadomienia SMS, Facebook, WhatsApp
 • Ciśnienie krwi
 • Natlenienie krwi
 • Tryb sportowy
 • Kalendarzyk menstruacyjny
 • Dedykowana aplikacja
 • Elektrokardiograf (EKG)
 • Przebyty dystans
 • Czas treningu
 • Jakość snu
 • Ładowanie bezprzewodowe

Pamiętaj, że smartwatche sportowe do ćwiczeń dostępne na rynku różnią się od siebie zakresem funkcji. Podobne do siebie urządzenia w praktyce mogą oferować całkowicie inne opcje – z tego względu bezpośrednio przed zakupem dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją konkretnego modelu. W ten sposób wybierzesz wariant, który będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami oraz potrzebami.

Jak smartwatch pomaga w treningu?

Sportowe smartwatche na trening są niezwykle pomocne podczas aktywności fizycznych. Takie urządzenie jest stosowane przez profesjonalnych sportowców, kulturystów, a także amatorów, którzy lubią ruch lub chcą zrzucić nieco zbędnych kilogramów. Do jednej z najważniejszych funkcji należy rejestr spalonych kalorii. Dane są szczególnie dokładne w modelach, które dysponują planem sportowym. Wówczas skonfigurujesz sportowy smartwatch na trening w taki sposób, aby urządzenie dosłownie ”wiedziało”, jaką dokładnie aktywność wykonujesz. Na podstawie czasu trwania tej czynności oraz tętna, sprzęt oblicza spalone kalorie. To bardzo pomocne, szczególnie jeśli chcesz schudnąć dzięki ćwiczeniom.

smartwatche podczas ćwiczeń

Sportowe smartwatche na trening przydają się także na co dzień – mierzą pokonany dystans i kroki, a to przecież spalone kalorie. Dodatkowo sprawdzisz swoje ciśnienie i tętno. Wiele modeli posiada również pulsoksymetr mierzący natlenienie krwi. Wiele osób ćwiczenia umila sobie ulubioną muzyką. Sportowe smartwatche na trening pozwalają zmieniać utwory, bez sięgania po telefon. Wystarczy ruch palcem i gotowe – bez przerywania ćwiczeń i marnowania czasu. Bardzo często urządzenia te łączą się z dedykowaną aplikacją na smartfonie. Wówczas otrzymasz jeszcze więcej przydatnych danych oraz skonfigurujesz sprzęt wedle własnego uznania.

Jak wybrać smartwatch na trening?

Na czym się skupić i jak wybrać smartwatch na trening? Urządzenie powinno być przede wszystkim wygodne, nawet podczas intensywnych ćwiczeń. Sprzęt nie może krępować ruchów i w żaden sposób przeszkadzać podczas aktywności fizycznej. Dlatego zwróć szczególną uwagę na opaskę – szczególnie komfortowe są te wykonane z silikonu oraz nylonu. Smartwatch na trening powinien oferować funkcje, które będą zgodne z Twoim trybem życia oraz preferencjami. Pomyśl więc, jakie dokładnie aspekty zdrowotne chcesz monitorować przy pomocy takiego urządzenia.

Wybierając smartwatch sportowy do ćwiczeń, zwróć uwagę na kompatybilność takiego urządzenia z systemami smartfonów (Android, iOS). Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model bez żadnego problemu połączy się z telefonem przy pomocy bluetooth. Dobrze, jeśli inteligentny zegarek posiada wymienny pasek – wówczas dopasujesz ten element do własnych potrzeb. Pamiętaj, że do treningu możesz wybrać także smartband. To inteligentna opaska, nieco mniejsza niż zegarek, ale oferuje podobny zakres funkcji.

Spośród smartwatchy na trening warto zastanowić się nad modelem Kello X8. To inteligentny zegarek przystosowany do potrzeb aktywnych fizycznie. Urządzenie wyróżnia się ogromną liczbą przydatnych funkcji: ciśnienie krwi, natlenienie krwi, tętno, tryby sportowe. Jeżeli ćwiczysz regularnie lub nawet od czasu do czasu, smartwatch Kello X8 na trening z pewnością będzie ciekawą propozycją.

Na szczególną uwagę zasługuje także Kello XP40. To innowacyjny smartwatch sportowy do ćwiczeń, który spodoba się mężczyznom oraz kobietom. Pozwala nie tylko monitorować wiele aspektów zdrowotnych, ale również umożliwia prowadzenie rozmów. Dodatkowo posiada menu w języku polskim, co znacznie ułatwia użytkowanie.
Pamiętaj, że smartwatch na trening musi być odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb. Decyzja o zakupie takiego urządzenia to zawsze decyzja uwarunkowana indywidualnymi preferencjami. Proponujemy zapoznać się z różnymi modelami – sprawdź ich specyfikację oraz funkcje, a następnie wybierz idealny produkt dla siebie.

Odwiedź nasz sklep