13.06.2022

Jak działają smartwatche na kartę SIM?

Urządzenie typu smartwatch powszechnie kojarzy się z imitującym zegarek mobilnym gadżetem noszonym na przegubie dłoni, ale przede wszystkim – połączonym bezpośrednio z telefonem typu smartfon. Tymczasem takie elektroniczne zegarki najnowszej generacji wcale nie wymagają towarzystwa telefonu, aby skutecznie pełniły jego funkcje, również te nietypowe dla popularnych, zależnych od „komórki” modeli.

Karta SIM do smartwatcha – jak z niej korzystać?

Karta SIM dotychczas nierozłącznie kojarzyła się z tak zwanym telefonem komórkowym czy też smartfonem. Tymczasem większość elektronicznych, a zwłaszcza mobilnych urządzeń, na przestrzeni lat jest systematycznie udoskonalana, również w ten sposób, że ich gabaryty ulegają widocznemu zmniejszeniu. Podczas codziennych aktywności, uprawiania sportu i innych, znacznie wygodniej posługiwać się niewielkim, lekkim i zakładanym na rękę zegarkiem, zamiast nieporęcznego i trudnego do noszenia ze sobą telefonu. Dzięki smartwatchom na kartę SIM można zrezygnować z ciężkich i nieporęcznych smartfonów na rzecz lekkich urządzeń typu smartwatch. Od teraz rozmowy czy nawet krótkie odbieranie telefonu podczas codziennego joggingu są możliwe bez zakłócania treningu. Niemal każdy, kto używa smartfona lub innego mobilnego telefonu wie jak zainstalować oraz wyjąć z niego kartę SIM, dostępną choćby w specjalnym zestawie „startowym”, bez konieczności zawierania specjalnej, długofalowej umowy. Karta taka, przeznaczona do smartwatcha, to koniecznie tzw. karta SIM Nano z dołączonym do każdej karty olanem danych. Karty SIM w smartwatchach często są stosowane w zegarkach tego rodzaju przeznaczonych dla dzieci, ze specyficznych względów, ale o tym nieco później. Na opakowaniu „startera” z każdą kartą SIM najczęściej znajduje się informacja do jakiego typu urządzeń jest ona przeznaczona. W związku z tym łatwo zakupić odpowiednią kartę. W przypadku wątpliwości – większość sprzedawców na pewno chętnie pomoże w doborze odpowiedniego zestawu. Takie smartwatche, oprócz niekwestionowanych zalet jakimi jest prowadzenie bezpośrednio za ich pomocą, bez konieczności ich łączenia z aparatem telefonicznym, rozmów czy też nie tylko odbierania, ale i pisania na nich wiadomości SMS, posiadają również inne atuty oraz potencjał do wykorzystania ich na polach niedostępnych smartwatchom bez możliwości instalacji w nich bezpośrednio karty SIM. Kartę SIM w smartwatchu umieszcza się nieco inaczej, niż w smartfonie, jednak użytkownikom urządzeń mobilnych różnego typu nie powinno sprawiać to trudności. O ile w telefonie po jego bocznej stronie znajduje się specjalna „szufladka” na kartę SIM, to w smartwatchu trzeba najpierw otworzyć klapkę z tyłu, a następnie – wyjąć ze środka akumulator. Dopiero wówczas wyraźnie widoczne staje się miejsce do montażu karty. Po jej właściwym umieszczeniu wystarczy oczywiście ponownie umieścić także akumulator na właściwym mu miejscu i porządnie zamknąć klapkę w smartwatchu. Przeciętny użytkownik powinien zatem poradzić sobie z tym zadaniem w niespełna minutę, jednak nie ma powodu do frustracji, jeżeli zajmie to nieco więcej czasu.

Zalety smartwatchy na kartę SIM

Spróbujmy zatem wymienić te inne zalety smartwatcha na kartę:

  • nie tylko Twój telefon, ale także osobisty zegarek może mieć własny, indywidualny numer
  • tylko w smartwatchach z takiego rodzaju kartą można używać popularnego systemu GPS, który przydaje się także rodzicom rozbrykanych maluchów, potrafiących znikać z oczu w najmniej oczekiwanych okolicznościach – właśnie dlatego elektroniczne zegarki z kartą SIM są tak chętnie kupowane dla dzieci
  • mając smartwatcha z możliwością instalacji karty SIM w właściwie ogóle nie trzeba inwestować dodatkowo w smartfona, chociaż zakup tego ostatniego przy częstym korzystaniu z takiego typu sprzętu jest godzien rozważenia, ponieważ w różnych okolicznościach korzystanie ze smartfona oprócz smartwatcha bywa wygodniejsze (wówczas optymalne i najbardziej efektywne jest połączenie urządzeń i używanie ich zamiennie)
  • kiedy potrzebny jest dodatkowy numer telefonu „do zadań specjalnych”, ponieważ nie zawsze chcemy podawać wszystkim swój prywatny albo służbowy numer, z którego korzystamy regularnie, to właśnie smartwatch z kartą SIM będzie prostą i ekonomiczną alternatywą
  • nie wszyscy rodzice i opiekunowie są przekonani co do posiadania telefonu przez dziecko – smartwatch jest często nie tylko tańszy, ale przede wszystkim posiada relatywnie mały wyświetlacz, przez co dziecko może szybko stracić zainteresowanie grami czy przeglądaniem na nim zasobów internetu, skupiając się raczej na pragmatycznych zastosowaniach takiego zegarka, co z kolei jest pożądane przez dorosłych

Zalety smartwatchy na kartę SIM są zatem liczne, a powyższa lista na pewno ich nie wyczerpuje. Mając zatem do wybory zegarek łączony z telefonem albo model na kartę SIM najlepiej rozważyć do jakich celów będzie on używany. Nawet w przypadku, kiedy nie jest przewidywany jako urządzenie posiadające odrębny od telefonu numer ma on swoją rację bytu, chociażby ze względu na wspomniany już powyżej GPS. W dodatku dobry smartwatch wcale nie musi posiadać takiej karty osobno! Jak to możliwe?

Karty eSIM do smartwatchy

Oprócz klasycznych, fizycznych kart SIM do telefonów i innych urządzeń na rynku dostępne są również tak zwane karty eSIM. Czym różni się karta eSIM od karty SIM? Ta mała literka „e” oznacza ni mniej ni więcej jak Embedded, czyli z angielskiego „wbudowany”. Jeżeli chodzi o smartwatche na kartę SIM działanie ich jak i tych z kartą eSIM jest właściwie zbliżone. Najważniejszą różnicą jest tutaj to, że w przypadku karty eSIM zamiast wkładać ją ręcznie do wnętrza urządzenia, należy ją aktywować przy pomocy wirtualnego, cyfrowego kodu otrzymanego od operatora. Sama karta, jak jej nazwa wskazuje, jest tutaj fabrycznie wbudowana w smartwatcha. Zamiast fizycznej zmiany karty następuje ewentualne zmiana jej parametrów, czyli „wymiana” wirtualnej karty na nową/inną. Karty eSIM stają się coraz bardziej popularne. Cyfrowa karta nie wymaga przecież nawet otwierania smartwatcha w celu jej instalacji. Karta taka zawiera wszystkie informacje o operatorze jak i identyfikuje użytkownika – podobnie jak zwykła karta SIM. W dodatku zeskanowanie kodu QR, do którego zwykle sprowadza się instalacja takiej karty jest dziecinnie proste i jeszcze wygodniejsze niż precyzyjne wkładanie kary Nano SIM. Karty eSIM oferują wiodący na polskim rynku operatorzy telefonii komórkowej, wystarczy zatem zakupić urządzenie, na przykład smartwatch, wyposażone w tę funkcję i aktywować na nim swoją kartę eSIM, czyli specjalny kod otrzymany właśnie od operatora sieci. Zegarek na kartę, czy nie? Wszystko zależy od potrzeb użytkownika.

Odwiedź nasz sklep