13.06.2022

Czy smartband działa bez telefonu?

Poza zegarkami klasycznymi oraz zegarkami typu smartwatch, ostatnio wyjątkowo modne są opaski na przegub dłoni, tzw. smartbandy, o zastosowaniu i funkcjach zbliżonych do dwóch pierwszych wymienionych urządzeń. Smartbandy są, podobnie do smartwatchy, mobilnymi, elektronicznymi gadżetami, nie będącymi zegarkami sensu stricto, ale posiadającymi szereg innych parametrów.

Jak działa smartband?

Każdy posiadacz smartwatcha prawdopodobnie intuicyjnie pozna zalety działania opaski. To po prostu urządzenie posiadające nieco węższy, niż w przypadku standardowych modeli, wyświetlacz. Ponadto smartbandy mogą mieć nieco mniej funkcji, niż pełnowymiarowy smartwatch, nie jest to jednak regułą! Zarówno przeciętny smartwatch jak i smartband to sprzęt wymagający najczęściej połączenia z aparatem telefonicznym, przy czym od tego – również są wyjątki. Wystarczy sięgnąć po urządzenie najnowszej generacji z wbudowana tzw. kartą eSIM, aby stanowiło osobny „telefon na nadgarstku”. Dzięki takim „zegarkom” można swobodnie nawiązywać i odbierać połączenia telefoniczne, często także przeglądać internet, chociaż w przypadku smartbandów z wąskim wyświetlaczem jest to nieco mniej komfortowe, niż kiedy mamy do czynienia ze smartwatchem o dużej tarczy. Ponadto, oprócz funkcji posiadanych przez opaski fabrycznie, można wgrać do nich różnego typu aplikacje na smartwatche, które tworzone są i udoskonalane na bieżąco przez producentów sprzętu elektronicznego oraz firmy zajmujące się ściśle tworzeniem oprogramowania. Podobnie jak w telefonie czy w laptopie – wystarczy zatem aplikację co jakiś czas zaktualizować. Podstawowe dane, takie jak chociażby:

  • lista kontaktów
  • treści wiadomości
  • inne dane zarchiwizowane

posiadamy najczęściej po prostu w smartfonie, z którym liczne smartwatche i smartbandy są po prostu niejako symbiotycznie połączone. W przypadku smartwatchy na eSIM – naturalnie to co zostaje zapisane na karcie pozostaje na niej, a oprogramowanie (w tym wypadku specjalną aplikację na smartwatcha) aktualizuje się / zmienia niczym w komputerze. Sam zegarek-smartwatch, szczególnie biorąc pod uwagę te, które działają w oparciu o połączenie z telefonami, nie posiada zazwyczaj dużej ilości własnej pamięci, mimo to może w on oczywiście w ograniczonym zakresie bez telefonu funkcjonować.

Funkcje smartbanda bez telefonu

Powyżej mowa była o smartfonach, które mogą być urządzeniami na kartę SIM lub eSIM, albo działać w duecie ze smartfonem. Smartbandy, ze względu na swoje jeszcze bardziej ograniczone gabaryty, to jednak najczęściej opaski wymagające skoordynowania ich z telefonami. Istnieje jednak szereg sytuacji, w których noszenie ze sobą nieporęcznego aparatu telefonicznego nie jest pożądane. Wówczas pojawia się naturalnie pytanie o to jak działa smartband bez telefonu i czy jego działanie w ogóle jest wówczas możliwe? Jeśli zegarek jest połączony z telefonem, to oczywiście można korzystać z niego w pełnym zakresie nawet zostawiając telefon w domu czy w biurze. Jednak kiedy decydujemy się na sam smartband – pozostanie prawdopodobnie jedynie wąska lista funkcji, które będą wówczas aktywne. To m.in.:

  • pomiar funkcji życiowych jak np.: tętno, monitorowanie snu, liczenie spalonych kalorii, czy też liczenie kroków za pomocą wbudowanego w smartbanda krokomierza itp.
  • stoper
  • budzik

Przede wszystkim taki smartband zastępuje jednak wtedy tradycyjny zegarek na rękę. Wybierając smartbanda bądź smartwatch warto jednak zwrócić uwagę, czy w ogóle da się skonfigurować go bez połączenia z telefonem. Większość nowoczesnych smartbandów pozostawia taką możliwość, wciąż można jednak spotkać modele, które bez towarzystwa smartfona po prostu w ogóle działać nie będą. Takie działające niezależnie smartbandy wcale nie muszą być przy tym zegarkami drogimi. Te ze średniej a nawet z tak zwanej niskiej półki cenowej także potrafią świetnie spisywać się jako samodzielne urządzenia. Warto zwrócić uwagę na przykład na ofertę marki Kello. To smartwatche oraz smartbandy, których stosunek ceny do jakości przyciąga coraz większe rzesze klientów. Smartbandy Kello z powodzeniem mogą być używane w pełnym wymiarze, jak i bez połączenia z aparatem telefonicznym. Osoby, choćby amatorsko aktywnie uprawiające sport, tak naprawdę szukają nierzadko nie tyle zamiennika telefonu, z którego na czas treningu wręcz chętnie zrezygnują, ale praktycznego i ergonomicznego sprzętu badającego ich funkcje życiowe jak i osiągnięcia na bieżąco. Funkcje smartbanda bez telefonu zupełnie wystarczają przeważnie do takich celów. Naturalnie smartbandy i smartwatche Kello są produktami pełnowartościowymi, gotowymi do łączenia ze smartfonami, posiadającymi w niektórych przypadkach odpowiednie miejsce na umieszczenie karty SIM, a nawet – niektóre spośród nich zawierają wbudowaną już kartę eSIM!

Jakie dane zbiera smartband?

To istotne pytanie, ponieważ po rozłączeniu zegarka z telefonem ten pierwszy nie przechowuje już tych danych, które były na nim widoczne jedynie w wyniku połączenia ze smartfonem. Naturalnie na takim zegarku bez problemu sprawdzisz godzinę, bieżącą datę czy też kilka parametrów życiowych, jakie smartband mierzy. Mimo to, ponieważ jest to urządzenie o relatywnie niewielkiej pamięci, bez połączenia ze smartfonem oraz odpowiednich narzędzi w postaci aplikacji trudno jest prowadzić za jego pomocą regularne statystyki, porównywać swoje wyniki w nieco dłuższym odstępie czasu i po prostu nawet z tych podstawowych funkcji korzystać w pełni. Niejeden smartband bez telefonu może działać i oczywiście działa. To zatem dobre rozwiązanie w niektórych przypadkach, pod warunkiem, że jego użytkownik nie ma wygórowanych wymagań co do takiego sprzętu. Ciekawą alternatywą dla takich smartbandów są jednak smartwatche, na przykład Kello, na kartę SIM. Wówczas urządzenie posiada znacznie większe możliwości przy zachowaniu relatywnie niewielkich gabarytów. Smartwatch z obszernym wyświetlaczem to oczywiście nie to co smartband, jednak jest on zdecydowanie mniejszy niż przeciętny model smartfona. A przede wszystkim – to smartwatcha można łatwo założyć na rękę, aby zachować swobodę ruchów. Wszystkie smartwatche Kello są obsługiwane między innymi w języku polskim, co znacznie ułatwia korzystanie z niego właśnie w naszym kraju. Niezależnie od poziomu znajomości języka angielskiego i innych – w Polsce mimo wszystko na co dzień najprościej posługiwać się urządzeniami właśnie w tej wersji językowej. Ponadto smartbandy i smartwatche marki Kello są dostępne do wyboru w bardzo zróżnicowanej gamie kolorystycznej oraz w klasycznych i nietypowych kształtach. To zegarki dla każdego.

Odwiedź nasz sklep